Hírek, szakcikkek A betakarítás veszélyei
Nyár van, ez a hazai mezőgazdaságban a betakarítás ideje. Érésük idejének megfelelően a kalászos gabonák is mind kombájn alá kerülnek. Betakarításuk az őszi árpával kezdődik és a hosszú tenyészidejű búzákkal és a rozzsal szokott befejeződni.
A kalászos gabonáknak sajnos van néhány olyan betegsége, amelyek jelenléte a betakarított termésben egyáltalán nem kívánatos. A száraz gabonában ezek a gombák általában már nem képesek terjedni, újabb szemeket megfertőzni, viszont jó néhányuk olyan mérgező anyagokat, mikotoxinokat termel, amelyek emberre, állatra egyaránt nagyon veszélyesek lehetnek.
Fuzárium fertőzés kalászon (fotó: Hertelendy P.)
A tárolt gabona esetében szinte mindenkinek a fuzáriózis és a különböző fuzárium fajok toxinjai jutnak az eszébe. Való igaz: nem véletlenül ennyire „közismertek” ennek a gomba nemzetségnek a fajai. A kikalászolt, majd a virágzó növényt megfertőzve a gabonaszemek belsejéig is elhatolnak és káros, melegvérű élőlényekre veszedelmes méreganyagaik miatt a megtermelt és betárolt gabona igen jó eséllyel eladhatatlanná és felhasználhatatlanná válik.
A fuzáriózis ellen a kalászosok kikalászolásától egészen a viaszérés elejéig érdemes és kell is védekezni. A fuzáriózis kórokozói nem leküzdhetetlen ellenfelek, helyes agrotechnikával, vetésváltással, fajtahasználattal és végül fungicidek bevetésével jó eséllyel sikerülhet megvédeni gabonáinkat a fuzáriózistól. Ha már megtörtént a baj, akkor a fertőzött szemek tisztítással még eltávolíthatók a termésből. Ekkor a toxin tartalom miatti minőségi kár 1 – 2 tonnás tisztítási veszteség után mennyiségi kárrá alakul át.
Anyarozs szkleróciumok (fotó: Hertelendy P.)