Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Zöldüljön a kert! - Bokrok és fák ültetése

Milyen típusú növényt ültessünk és mikor? Konténerest? Szabadgyökerűt? Netán földlabdásat? Ősszel vagy tavasszal, esetleg egész évben ültethetünk gyümölcsfákat?

A jó hír, hogy konténeres növényeket egész évben árusítanak a kertészetek és ültethetjük is őket bármikor az év folyamán. Ezek termesztő edényben (cserépben) előneveltek, gyökereik átszőtték a termesztő közeget.

Földlabdás és szabadgyökerű növények októbertől, márciusig kaphatók a kereskedésekben. Vegetációs időn kívül (lombhullás után) fagymentes napokon telepíthetjük őket. Ha csak lehet, ősszel ültessünk! Földlabdás növények esetében a külső műanyag csomagolást el kell távolítani. Amennyiben a gyökereket jutazsák vagy drótháló kosár borítja, ezeket hagyjuk a növényen és így ültessük el.

Szabadgyökerű fák, bokrok agyagpépbe vannak mártva, illetve úgynevezett gyökércsomagoltan kerülnek forgalomba. A csomagolást eltávolítva, ültetés előtt több órára, esetleg éjszakára állítsuk vízbe, hogy feltöltődjenek. A beteg, sérült gyökér részeket távolítsuk el. A nagyon hosszú részeket kurtítsuk, ezzel is az új gyökér fejlődését serkentjük. A koronát is vissza kell metszeni a gyökér méretéhez igazítva, azonban ezt a műveletet hagyjuk kora tavaszra. A csonthéjasokat csak rügypattanás után, míg az almaféléket mélynyugalmi állapotban is metszhetjük.

Vásárlás előtt érdemes megtervezni hová, mit ültessünk. Ha megtaláltuk a növényünk igényeinek megfelelő helyet és a mi szempontjainknak is megfelel, akkor ássuk ki az ültetőgödröt.


Őszi ültetés előnyei

• Amíg a talajhőmérséklet nem süllyed +5 °C alá a gyökerek regenerálódni tudnak a tavaszi kihajtásig.

• Biztosabb az eredés!


Ültető gödör méretek

Fák esetében 1 x 1 x 1 m, cserjének 60 x 60 x 60 cm, a nagy méretű bokroknak 80 x 80 x 80 cm nagyságú ültetőgödröt készítsünk. Nem a pillanatnyi gyökér méret indokolja ezen méreteket, hanem az a tény, hogy a fiatal gyökérrendszer a laza, tápanyaggal feltöltött talajban jobban fejlődik, így a növényünk is erőteljesebb lesz.


Jótanácsok ültetéshez

• A gödör kiásásánál az első ásónyom mélységű talajt tegyük a gödör egyik oldalára, míg a többit a másik felére halmozzuk fel.


• Amennyiben időnk engedi, a gödröt előre is megáshatjuk, de ha nagyon száraznak találjuk a talajt, öntsünk néhány vödör vizet a gödörbe.

• Az ültető gödör visszatöltését a félre tett felső, magas humusztartalmú réteggel kezdjük, folytatásként a többi talajt használjuk. Közben keverjünk közé szervestrágyát, vagy komposztot. Fokozatosan csökkentsük a szerves anyag mennyiségét. A csemete gyökérzete ne találkozzon közvetlenül trágyákkal!

• A csemetét olyan mélységig ültessük a talajba, ahogy az a faiskolában volt. Fontos szempont az oltványok esetében, hogy az oltási hely minden esetben a talajfelszín fölött maradjon!

• A szabadgyökerű csemetét ültetés közben finoman húzzuk meg egy kicsit felfelé, hogy a gyökerek lefelé álljanak.

• Ha ezzel megvagyunk, tapossuk le az ültetés helyét. Taposás közben alakítsunk ki egy tányért, hogy a vízzel kioldódó tápanyag le tudjon szivárogni a gyökérzethez. A frissen ültetett növényeinket télen is meg kell öntözni!



Bábel László

Képek forrása: Ruff László, Agrofil-SZMI Kft.

Borítókép: forrás

Kapcsolódó hírek


Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.