Hírek, szakcikkek Termesztési módok: kiemeltágyás és magaságyás
A magaságyás és a kiemeltágyás rokonértelmű fogalmak, valójában azonban két különböző termesztési módról van szó.
A kiemeltágyás közvetlen kapcsolatban áll az alatta lévő talajjal. Az ágyás keretét tégla, beton, fa, raklap, agroszövet, vagy geotextil segítségével készíthetjük el, hogy a benne lévő talaj ne folyjon szét. A keret magassága 30 és 80 cm között ideális.
Az alacsonyabb ágyásokba bokrokat, lugasra futtatott tökféléket, vagy magasabb növényeket érdemes ültetni, míg a magasabb ágyásokba alacsonyabb növényeket, mint például levélzöldségek, gyökérzöldségek, hagymások.
A kiemeltágyásban akár bakhátas termesztést is folytathatunk, ültethetünk bele póréhagymát, vagy burgonyát. Ügyeljünk viszont arra, hogy az eredeti talaj síkjához képest a növények magassága ne haladja meg 170-180 cm-t, így megkönnyítve a növényvédelem és a szüret folyamatát.
A magaságyás gyakorlatilag egy asztalon vagy speciális állványon történő termesztést jelent. Az asztal, vagy állvány a talajtól mérve kb. 70 cm magasságban van, míg a termőréteg vastagságától függően a teteje 90-110 cm között mozog. A termesztési közeg vastagsága 10-30 cm.
Az asztalba tápanyag és víz pótlására szivárogtató csövet vagy csepegtető rendszert építhetünk be. Ha szükséges, drénréteget is kialakíthatunk a pangó víz elvezetésére. Palántaneveléshez árapály rendszerű öntözést is alkalmazhatunk. Fontos, hogy soha ne feledkezzünk meg a magaságyás vízszigeteléséről!
Fóliasátrakban és üvegházakban a magaságyásokat talp- és vegetatív fűtéssel is elláthatjuk. Ez esetben érdemes sekélyen gyökerező növényeket, vágott virágokat vagy palántákat nevelni benne.
A magaságyás előnye, hogy térdszabad területtel rendelkezik, így akár kényelmesen oda is tudunk ülni. Ha nincs más igény, a magaságyás alatti teret tárolásra is használhatjuk.
A kiemeltágyás és magaságyás előnyei:
• Munkavégzés szempontjából mindkét típus kényelmesebb, mint a talaj síkján végzett munka, mivel nem kell annyit hajolni. A vetés, növénygondozás és betakarítás is könnyebb.
• Különösen magas vérnyomással küzdők, mozgásszervi problémákkal élők, idősek és bárki más számára is ideális munkafelületet biztosítanak.
• Az ágyások kialakításához magunk is készíthetünk eszközöket, akár házilag, például építési hulladékok felhasználásával.
• Ezek az ágyások szabadtéren és termesztő berendezésben (pl. fóliasátorban, vagy üvegházban) is kialakíthatók.
Méretek:
Mindkét típusú ágyás esetében a szélesség ne haladja meg a 60 cm-t, mivel ezt a távolságot könnyen átérhetjük a kezünkkel. Ha lehetőségünk van mindkét oldalról hozzáférni az ágyáshoz, akkor a szélessége az eredeti szélesség duplája, azaz maximum 120 cm legyen. A hosszúságot a saját igényeink és lehetőségeink szerint szabhatjuk meg.
Bábel László
Képek forrása: