Hírek, szakcikkek Tél alá vetés
Petőfi szavaival élve: „Itt van az ősz, itt van újra, S szép, mint mindig, énnekem.”
Gyümölcsösben, szőlőben már befejeződött a szüret. A természet hamarosan gyönyörű színeket produkál és felkészül a téli pihenőre.
Egy előre látó kertész tél alá vetéssel meg tudja hosszabbítani a termesztési időt. A tél alá vetés lényege, hogy ősszel olyan növényeket ültessünk, amik elviselik a téli hűvösebb időt. Ha a magokat most elvetjük, akkor kihajtanak és megerősödnek a téli időjárás előtt. Fátyolfólia alagutas termesztéssel lehetőségünk van télen is friss zöldséget biztosítani a konyhára, illetve a primőr zöldségek időszakát is korábbra tudjuk hozni. Régen szabadföldön a petrezselyemmel, áttelelő salátával, céklával, borsmustárral és vadkáposztával, tájegységenként kelkáposztával is próbálkoztak.
Kép: Téli zöldségtermesztés fátyolfólia alatt
Lássuk, mely zöldségfélék esetében érdemes a tél alá vetéssel (akár takarófóliás kiegészítéssel) foglalkoznunk:
- Káposztafélék: kelbimbó, káposzta, kelkáposzta, karalábé
- Levélzöldségek: spenót, saláta
- Gyökérzöldségek: sárgarépa, petrezselyem, cékla, hónapos retek, tarlórépa
- Hagymafélék: vöröshagyma, fokhagyma
- Egyéb zöldségek közül a rebarbara, borsó
Kép: Hagyma és retek tél alá vetés után tavasszal
Ha a borsót november végén szabadföldbe vetjük, télen nem hajt ki. A magok talajban lévő nedvességtől csak megduzzadnak. Így februárban ki tud bújni, amikor még a téli csapadék miatt nem tudnánk elkezdeni a talajművelést. Ennek hatására márciusban már várhatjuk a termést.
Érdemes kihasználni az őszi vetés lehetőségét a zöldségeskertben is, hiszen így hasznosíthatjuk azokat a tereket, amelyek egyébként „feketén” állnának télen, és az időszakokat, amelyek alatt a Nap továbbra is szolgáltatja a fotoszintézishez szükséges fényt. A talajnak pedig nem a pihentetés a legjobb, hanem az, ha van takarás és élő gyökér benne.
Bábel László
Képek forrása: Bedő Veronika, Agrofil-SZMI Kft.
Borítókép: forrás