Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Támad a fitoftóra

Az idei, eddig meglehetősen csapadékos nyárelő több nedvesség és kimondottan cseppfolyós víz igényű kórokozó számára kiváló feltételeket teremtett a szaporodásra, a termesztett kultúrák megfertőzésére és a gazdáknak való károkozásra.

Bár az ilyen, csapadékosabb nyár alapvetően szinte valamennyi gombás eredetű növénybetegség terjedését segíti, de a peronoszpóra félék közé sorolható gombák kimondottan igénylik a hűvösebb, párásabb és vizesebb időjárást, valamint a növények felszínén kialakuló filmszerű víz bevonatot.


Fitoftóra tünete paradicsom vegetatív részein (fotó: Hertelendy P.)

A peronoszpóra félék családjába tartozó fitoftóra (Phytophthora infestans), vagy más néven a tápnövénytől függően burgonya-, illetve paradicsomvész számára az idei nyárelő ideális feltételeket teremtett egy komolyabb járvány kialakulásához is. A kórokozó döntően már petespóraként telel át a korábbi burgonya és paradicsom táblák talajában. Fertőzése sokáig nem tud megindulni, mivel a széles sortávra ültetett paradicsom és burgonya állományok fiatal korban nem tudják megtartani a nedvességet, levélzetük gyorsan felszárad. A lombzáródás időszaka után viszont mindkét kultúra esetében kialakulhatnak az öntözés, vagy a csapadékhullás után vízfilmmel sokáig borított levélfelületek. A fitoftóra csak ekkor tud fertőzni.

A betegség a nagyon fogékony fajtákon kedvező időjárás esetén rendkívül gyors lefolyású, egy nap alatt akár hektár számra pusztulhatnak el a növények. Ilyenkor úgy néz ki a megfertőzött növényállomány, mintha leforrázták, vagy leperzselték volna. Átlagos fogékonyságú burgonya- és paradicsomfajtákon a betegség a leveleken és a szárakon kialakuló barnás foltok alakjában jelentkezik, melyek szélén – főleg párás, harmatos, szélcsendes reggeli órákban – szabad szemmel is jól látható fehéres bevonatként látszik a kórokozó zoosporangium tartóinak tömkelege.


Fitoftórás foltok burgonya levelén (fotó: Hertelendy P.)

A fitoftóra ellen nem nehéz dolog a védekezés. Mind a burgonya, mind a paradicsom esetében léteznek rezisztens fajták, illetve olyan toleráns fajták, amelyeken megél, sőt szaporodik is a kórokozó, de számottevő kárt nem tud okozni. Burgonya esetében pl. szélsőségesen fogékony fajta a Cleopatra, Red Scarlett, Cherie, Russet Burbank, Laura. A hazánkban rendkívül népszerű Desirée fajta csak közepesen fogékony, a tünetek megjelenése után is marad még ideje a gazdának hatékony védelemről gondoskodni. Ellenálló fajtának tekinthető pl. az Agria és szinte valamennyi hazai, Keszthelyen előállított fajta.  Rezisztens fajták termesztése esetén – néhány kivételtől eltekintve – kémiai védekezésre gyakorlatilag nincs is szükség.

A fitoftóra elleni védekezés növényvédő szerekkel is lehetséges és hatékony is lehet. Nyilvánvalóan figyelembe kell venni azt, hogy a védelemnek a növény lehetőleg teljes, föld feletti részére ki kell terjednie és lehetőség szerint a hatóanyag hamarabb legyen a növényen, vagy benn a növényben, mint a fertőzés időpontja. A preventív védelem a leghasznosabb és leghatékonyabb. Már megindult fertőzés esetén csak a speciálisan a peronoszpóra féle gombák ellen kialakított fungicidek használata.

Hertelendy Péter

Agrofil-SzMI Kft.

Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.