Hírek, szakcikkek Ledobták a nitrogénbombát!
Káros-e a magas nitrogén reakció?
Ez elsősorban árkérdés. Ha az olcsó nitrogén által előállított termény ára magas, akkor ez előny is lehet, ha azonban a nitrogén ára az egekbe szökik- kifejezetten káros.
A termesztett növény fajták a nitrogén tápanyag-reakció tekintetében messze nem egységesek. Sokkal előnyösebbek azok a genetikák, amelyek kiváló NITROGÉN HASZNOSÍTÓ KÉPESSÉG-gel rendelkeznek és termésüket túlnyomóan a talaj természetes tápanyag-tőkéjére alapozzák, csak mérsékelten támaszkodnak a pótlólagos nitrogén műtrágya kiegészítésekre és ezáltal a kijuttatott nitrogénre rendszerint rosszul reagálnak. Ezek a genetikák a mennyiségi és minőségi termés-maximumukat kevesebb nitrogénnel érik el. A magas nitrogén reakciónak csak akkor lehet értelme, ha a befektetett többlet nitrogén ára képes olyan mennyiségű többlet termést produkálni, amely értéke lényegesen meghaladja a két eltérő tápanyag-habitusú fajta nitrogén-trágyázási költségének különbségét.
Ez a költség különbség a földgáz és -ebből adódóan- a nitrogén műtrágya árrobbanásával az egekbe szökött. Az áremelésekre és az esetleges áruhiányokra az ösztönös gazdaválasz a felhasznált mennyiségek jelentős csökkentése, szélsőséges esetben „lenullázása”. E rövid távon hasznosnak tűnő megoldás komoly termés csökkenéshez és egyes termények esetében a minőség romlásához is vezethet, mely szintén ronthatja a jövedelmezőséget. Nitrogén megvonás hatására az áthúzódó nitrogén készletek is jelentősen csökkenek a talajban, melyek a következő termelési ciklusokra még nagyobb nitrogén éhséget és ehhez kapcsolódó és állandósuló problémákat vetítenek előre.
A trágyázási technológiában a „nitrogén vészfék” se nem hatékony, se nem okszerű - bizonyították már a XX. sz. utolsó évtizedének súlyos tapasztalatai is.
Gondolkodj komplexen! Csökkentsd a dózist, de válts hozzá genetikát! Rendezd át a vetésforgót! Ha megteheted, napraforgó helyett vess több szóját, a búza és a kukorica helyett több árpát, cirkot.
Keresd a nitrogént jól használó, jó nitrogén hasznosítással rendelkező fajtákat-hibrideket és kerüld a jó/magas tápanyagreakcióval rendelkező genetikákat, mert ez most kifejezetten káros tulajdonság.
Az AgroFIELD Termelői Club tagjaként segítséget kaphatsz a megoldásra!
Támaszkodj megbízható kísérleti eredményekre!
Csatlakozz az AgroFIELD Termelői Clubhoz!
Az IDŐ napok alatt történelmivé lépett elő!
LÉPJ TE IS!
Lajos Mihály talajtani és növényvédelmi szakmérnök, Agrofil-SZMI Kft.