Hírek, szakcikkek Gyógynövények gyűjtése, felhasználása III.
Folytatjuk korábbi cikksorozatunkat a gyógynövényekről. Ez alkalommal három új gyógynövényfajt mutatunk be: a mentát, a kamillát és a mezei katángot.
Menta (Mentha sp.)
Rengeteg fajtáját különböztetjük meg, ezek közül a legnépszerűbbek a borsmenta, a japán menta és a fodormenta. Mindegyik növény vízigényes, jó minőségű talajokon terem; vadon is előfordul, de kiskertekben, cserépben is termeszthető.
Menta (forrás: Bedő Veronika, saját kép)
Gyógyászati célokra legfőképpen a leveleit használják. Frissen szedve néhány napig eláll a hűtőben, de le is fagyaszthatjuk vagy száríthatjuk is. Aromás, frissítő íze miatt ízesítőként használják csokoládékban, rágógumikban, kozmetikumokban és fűszerként is közkedvelt.
A mentafélék legfontosabb hatóanyagai a mentol és észtere, valamint a metil-acetát. A menthol bizonyos orrspray-k és köhögéscsillapító gyógyszerek, valamint gyógykészítmények alkotója.
A menta gyógyhatásai:
- emésztőrendszeri problémáknál: görcsoldó, antibakteriális hatású. Segítséget nyújt puffadás, epehólyag vagy epevezeték gyulladás esetén is.
- illóolaja nyugtatja a gyulladt nyálkahártyát; hatásos megfázás, nátha, köhögés ellen.
- élénkítő, memória serkentő hatása kiemelendő
A népi gyógyászat megfázás, illetve hányás kezelésére használta.
Kamilla (Matricaria chamomilla)
Orvosi székfűvel - vagy ismertebb nevén kamillával - természetes közegben főként az Alföldön, azon belül is inkább a szikes területeinken találkozhatunk. Termesztése azonban más területeken is zajlik. Évelő növény, júniustól augusztusig virágzik. Gyűjtése száraz, napos időben javasolt: csak a virágfejeket távolítsuk el, majd hamar szárítsuk ki őket!
Kamilla gyűjtése (forrás: Mészáros András, saját kép)
Kamillafejek szárítása (forrás: Mészáros András, saját kép)
Hatóanyaga a virágból nyert illóolaj, amely tartalmaz gyantát, anthemidint és antheminsavat.
Felhasználása szempontjából rendkívül sokszínű növény:
- antibakteriális és gombaellenes hatású
- külsőleg sebgyógyításra, gyulladások kezelésére alkalmas
- belsőleg gyomor és bélrendszeri panaszok enyhítésére alkalmazzák, ezenkívül megfázáskor a felső légúti panaszokat és a torokgyulladást is enyhíti
- nyugtató hatása miatt egy csésze a belőle készített forrázatból segít az elalvásban is.
Mezei katáng (Cichorium intybus)
A mezei katáng - ismertebb nevén cikória vagy katángkóró - jótékony hatásait már a görögök és a rómaiak is ismerték, ezért termesztették is. Az egyiptomiak gyomorerősítőként használták.
Mezei katáng (forrás: Bedő Veronika, saját kép)
A mezei katáng gyógyhatásai:
- méregtelenítő, vértisztító, lázcsillapító hatású
- segít köszvény, reuma és ízületi betegségek esetén
- étvágy javító, emésztést segítő, enyhe hashajtó hatással rendelkezik.
Az egész világon megtalálható Európától Új-Zélandig; legfőképp száraz gyepeken, útszéleken találkozhatunk vele. Termesztése több európai országban, köztük hazánkban is folyik. Többéves növény, akár ősz végéig, tél kezdetéig is virágzik. A növény különböző részeit kora tavasztól késő őszig gyűjthetjük be.
Hatóanyagai: inulin, cukor, illóolajok, pektin, valamint a szervezet számára elengedhetetlen ásványi anyagok, mint például a magnézium, réz, vas és kalcium.
Inulin tartalma miatt cukorbetegek számára hasznos, csökkenti a vérzsír- és a koleszterinszintet.
A szárított növényi részekből gyógytea, gyökeréből cikóriakávé készíthető.
Nagy Zsóka – Agrofil-SZMI Kft.