Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Gyógynövények gyűjtése, felhasználása II.

Előző cikkünkben áttekintettük a gyógynövények gyűjtésének és felhasználásának szabályait, majd megismerkedtünk két termesztett fajjal. A továbbiakban három gyűjthető gyógynövényt mutatunk be.

Gyermekláncfű (pitypang) – Taraxacum officinalis

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben Taraxaci radix (szárított gyökér) és Taraxaci herba cum radice (virágos hajtás és gyökér) néven említett hivatalos drog.

Keserűanyagokat, triterpént, szaponint tartalmaz. Káliumtartalma magas. Levelének, melynek magas a C, B és A vitamin tartalma, antioxidáns hatást tulajdonítanak. Káliumtartalmánál fogva vízhajtó hatású. Fokozza a májműködést, epeürülést, étvágyjavító hatású.


Orbáncfű – Hypericum perforatum

Latin nevében a ’perforatum’ szó lyukacsosságot jelent, amit azonnal beláthatunk, ha a leveleket fény felé tartjuk. A levél illóolajtartóin áttetszik a fény, mintha a levelek lyukacsosak lennének.


1.kép: Orbáncfű illóolajtartóin áttetsző fény (forrás: saját kép)


A növény virágzás idején gyűjtött felső 30 cm-es virágos hajtása a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az ESCOP monográfiákban Hyperici herba néven említett hivatalos drog.


2.kép: Orbáncfű drog (forrás: saját kép)


Standardizált kivonatának depresszió ellenes hatását klinikai vizsgálatokban igazolták. Hatása 2-3 hét fogyasztás után érzékelhető.

Olajos kivonata gyomorfekély megelőzésében és kezelésében hatékony (gyulladáscsökkentő, májvédő hatás). Ugyanilyen módon (olajos kivonat) használható nehezen gyógyuló égési sebek, fekélyek gyógyítására is. A hipericinszármazékok gátolják egyes vírusok (influenza, herpesz, HIV, leukémiát kiváltó vírusok) szaporodását.

Teája védi a nyálkahártyát, elősegíti a sejtek regenerálódását epebántalmak esetén használják.

Hatóanyagai a hipericinszármazékok, (amelyek a hajtás felületén levő fekete mirigyekben találhatók), valamint a flavonoidok, (melyek a sziromlevelek és a zöld részek bőrszövetében lelhetők fel.) Tartalmaz még cseranyagokat és egyéb fontos hatóanyagokat.

Mellékhatásként fontos megemlíteni, hogy növelheti a bőr fényérzékenységét (hipericizmus).


Búzavirág – Centaurea cyanus

Nem megszokott gyógynövény. Főként teakeverékekben használják színesítésre, hatásfokozásra.


3.kép: Búzavirág (forrás: saját kép)


Drogja a Cyani flos (virág). A csodaszép kékszínű búzavirág virágzatának csöves és nyelves virágai. Önmagában nem használjuk gyógynövényként, teakeverékekben alkalmazzuk.


4.kép: Búzavirág szirom (forrás: saját kép)


Hatóanyagai között megemlítendők a keserű-,  cserző- és nyálkaanyagok.

Gyulladásgátló, étvágyjavító, erősítő teakeverékek összetevője.


Gyűjtsük, termesszük, és használjuk bátran a gyógynövényeket, mert azok a természet ajándékai. Sokszor segítenek bizonyos betegségek megelőzésében vagy gyógyításában.

Egészséget kívánunk!


Bedő Veronika, Agrofil-SzMI Kft.

(Felhasznált irodalom: Bernáth Jenő: Gyógy- és aromanövények /Egyetemi tankönyv/ Mezőgazda Kiadó, 2000)


Kapcsolódó hírek


Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.