Agrofil-SZMI Kft.

Hírek, szakcikkek Gyógynövények gyűjtése, felhasználása I.

Hazánkban 70-80 olyan vadon termő gyógynövényfaj él, melyek bizonyos növényi részeit felhasználjuk tea, krém, olaj, vagy egyéb termékként (pl. lekvár) gyógykezelésre, megelőzésre. A felhasznált gyógynövények nagy része gyűjtésből származik.

Gyógynövénygyűjtésre mindig olyan területet keressünk, ami forgalmas utaktól, mezőgazdasági területektől távol esik. Magánterületeken a tulajdonos engedélye szükséges a gyűjtéshez. Állami erdőkben napi 2 kg/fő a megengedett gyűjthető mennyiség.

Gyűjtéskor mindig tartsuk szem előtt, hogy nem lerabolni szándékozzuk a természetet, hanem csak kérünk belőle egy keveset. A gyógynövényeknek mindig csak a szükséges részeit gyűjtsük be, ne az egész növényt! Valamint a növényállomány 20-30 százalékát mindig érintetlenül kell hagyni, a növények megújulása érdekében.

"Növényi drognak nevezzük a gyógynövények legtöbb hatóanyagot (hatóanyag együttest) tartalmazó részét, melyet többnyire szárítással tartósítanak; a növényi nyersanyagból előállított terméket (illóolaj, gyanta, balzsam), illetve a növényi nyersanyagból átalakítással nyert anyagokat (orvosi szén, kátrány)." (Bernáth Jenő: Gyógy- és aromanövények c. könyv)

Léteznek termesztett és gyűjthető gyógynövények is. Ez alkalommal két termesztett faj fitoterápiás felhasználását tekintjük át.


Körömvirág – Calendula officinalis

Az ESCOP monográfiákban Calendulae flos (virág) néven említett hivatalos drog.


1.kép: Körömvirág (forrás: saját kép)


Hatóanyagai a flavonoidok, a szaponinok, triterpének, karotinoidok és illóolajok. Szárított nyelves virágait („virágszirmok”) felhasználhatjuk külsőleg forrázatként öblögetésre, gargalizálásra; krémek, vagy olajok formájában; illetve teaként belsőleg.

Fitoterápiás hatása ún. citoprotektív (sejtvédő) vegyületeknek köszönhető.


2.kép: Körömvirágszirom (forrás: saját kép)


Hatásai belsőleg fogyasztva:

- Vizes kivonata immunstimuláns.

- Emésztőrendszeri gyulladásokat kezelhetünk vele.

- Keserű anyagainak köszönhetően támogatja a máj működését.

- Gyomor és bélfekély esetén segíti a sebgyógyulást, gyulladásgátló hatású, és antibakteriális hatásánál fogva lecsökkenti a gyógyulási időt.


Hatásai külsőleg használva:

- Hámosító, bőrújraképződést elősegítő.

- Öblögetés: száj nyálkahártya gyulladásainál, fogínygyulladásnál alkalmazhatjuk sikeresen.

- Gargalizás: torok és mandulagyulladás gyógyulását segíthetjük elő.

- Borogatásként ekcémára, hámsérülésekre, különböző bőrgyulladásokra használhatjuk.


Citromfű – Melissa officinalis

A VII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az ESCOP Monográfiákban is Melissae herba (virágos hajtás), Melissae folium (levél), Aetheroleum melissae (illóolaj) néven említett hivatalos drog.


3.kép: Citromfű (forrás: saját kép)


Hatóanyagai: illóolajok (fő komponensek: citrál, citronellál, geraniol, linalool), flavonoidok, rozmaring és más savak, triterpének.

Elsősorban nyugtató, antivirális, idegerősítő, alvást elősegítő hatásai vannak. Ezen kívül nyugtatja a szívet, segíti az emésztést. Étvágyjavító és altató teakeverékekben használják.

Egyes irodalmak szerint napi egy-két bögre citromfű tea meghosszabbítja az életet.


4.kép: Citromfű drog (forrás: saját kép)


Gyűjtsük, termesszük, és használjuk bátran a gyógynövényeket, mert azok a természet ajándékai. Sokszor segítenek bizonyos betegségek megelőzésében vagy gyógyításában.

Egészséget kívánunk!


Bedő Veronika, Agrofil-SzMI Kft.


(Felhasznált irodalom: Bernáth Jenő: Gyógy- és aromanövények /Egyetemi tankönyv/ Mezőgazda Kiadó, 2000)


Kapcsolódó hírek


Hírlevél Iratkozzon fel hírlevelünkre!

9235 Püski, Petőfi Sándor utca 7.
Agrofil-SZMI Kft.