Hírek, szakcikkek Elárasztani? Öntözni? Összefogni? Vizet megtartani? - Vízgazdálkodás a Szigetköztől a Homokhátságig
A HEKTÁR új podcastsorozatában, az öntözéssel és vízgazdálkodással foglalkozó Morotva műsor első adásában Gribek Dániel három vendégével beszélget.
Földesi László, a Vásárhelyi Róna Kft. ügyvezetője; 4000 hektáron gazdálkodnak komoly tejelő állománynak előállítva a takarmányt. Hódmezővásárhelyen idén is voltak nagyon aszályos időszakok, május végéig például tavaszi szárazság is volt, így az öntözés fontos kérdés, ahogy a területeik vízellátása is.
Kertész József, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság, vagyis az EDUVIZIG Gróf Széchényi Ferenc-díjas, Pro Aqua díjas, ezüst érdemkeresztes nyugdíjas szakértő, akinek nevéhez többek között a Szigetközben a vizes élőhelyek rehabilitációja is kötődik, néhány napja pedig még a Lajtán végzett árvízi védekezést.
Lajos Mihály, az Agrofil-SZMI Kft. ügyvezetője, aki a HEKTÁR visszatérő vendége. Bár észak-nyugat-dunántúlon gazdálkodik, a területei aszályra hajlamosak a talajtani viszonyaik miatt. Több táblája öntözhető, de no-till, min-till technológiával is foglakozik, bárt ezt a hallgatók többsége tudja, hiszen Misi a HEKTÁR Nagyágyúk állandó szereplője.
A műsorban szó esik az öntözési közösségekről, a Csongrádi-vízlépcsőről, a hódmezővásárhelyi és halászi öntözési megoldásokról, a másodvetés kérdéséről és a talajművelésről is. De felvetődik egy komoly probléma is, ami szerint össztűz alatt a magyar mezőgazdaság.
Milyen módszerekkel lehet egy területre, sőt akár tájegységre vizet visszaengedni? Hogyan zajlott ez a Szigetközben természetközeli módszerekkel, és ez vajon megvalósítható lenne az Alföldön is? Mi a legnagyobb gátja annak, hogy több legyen az öntözhető terület Magyarországon, és mit szól ahhoz egy alföldi gazda, ha több tábláját is ellepné a víz? Van-e hasonlóság egy szigetközi és egy dél-alföldi gazdaság között az aszályveszély és az öntözés kapcsán? És mi a helyzet azokon a táblákon, ahol nincs lehetőség víz kijuttatására? Működik-e a no-till és a csökkentett talajművelés ezeken a területeken? El kell-e vezetni a belvizet?
TARTALOM:
0:00:00 - 0:07:13 - Bevezető, podcastajánló, bemutatás
0:07:14 - 0:23:37 - Árvízi védekezés és vízmegtartás árvíz idején
0:23:38 - 1:25:16 - Öntözési nehézségek Hódmezővásárhelyen és a Szigetközben
1:25:17 - 1:44:48 - Vizet vissza a tájba? Valós megoldás lehet ez?
1:44:49 - 2:05:55 - Talajművelés, öntözetlen területek technológiája, no-till, min-till
2:05:56 - 2:08:21 - Zárszó, elköszönés
Forrás: HEKTÁR mezőgazdasági podcast